Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

قایق اورژانسی
دونالد ترامپ با ظاهری جدی جلوی میکروفون ایستاده و ازدحام مردم در پس زمینه

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در یک گردهمایی در پنسیلوانیا در سال 2018 سخنرانی می کند. (ایوان الامین از طریق Shutterstock)

در یک پیروزی بزرگ برای کمیته تحقیقات کنگره در مورد حمله 6 ژانویه 2021 به ساختمان کنگره ایالات متحده، دادگاه عالی یک درخواست را رد کرد توسط رئیس جمهور سابق دونالد ترامپ برای جلوگیری از انتشار سوابق ریاست جمهوری که کمیته به دنبال آن است. این حکم راه را برای آرشیو ملی باز می کند تا چند صد صفحه اسناد را بلافاصله به کمیته تحویل دهد. فقط قاضی کلارنس توماس نشان داد که با تصمیم دادگاه مخالف است.

این پرونده ناشی از درخواستی است که در ماه اوت توسط کمیته ویژه مجلس نمایندگان برای بررسی شورش 6 ژانویه ارائه شد. این سازمان از آرشیو ملی درخواست کرد تا سوابق ریاست جمهوری مربوط به رویدادهای 6 ژانویه و ادعاهای ترامپ مبنی بر تقلب در انتخابات ریاست جمهوری 2020 را تحویل دهد.

پنج روز بعد، آرشیودار به ترامپ اطلاع داد که اولین مجموعه اسناد را تحویل خواهد داد. ترامپ مدعی امتیاز اجرایی بیش از 46 صفحه از 129 صفحه بود که شامل اسنادی مانند دفتر خاطرات، برنامه‌های زمانی، گزارش بازدیدکنندگان و تماس‌ها و یادداشت‌های رئیس سابق دفترش، مارک میدوز بود. ترامپ همچنین پیشگیرانه این امتیاز را با توجه به سایر اسنادی که باید به کمیته تحویل داده شود، اعلام کرد.

پرزیدنت جو بایدن به بایگانی گفت که او “تصمیم گرفته است که اظهار امتیاز اجرایی به نفع ایالات متحده نیست و بنابراین برای هیچ سندی در مجموعه اول موجه نیست”. بایدن تأکید کرد که امتیاز اجرایی «نباید برای محافظت از اطلاعاتی که نشان‌دهنده تلاشی آشکار و آشکار برای براندازی خود قانون اساسی است، از کنگره یا مردم استفاده شود».

ترامپ همچنین از امتیاز 724 صفحه در مجموعه دوم و سوم اسناد شناسایی شده توسط آرشیودار – از جمله پیش نویس نکات گفتگو برای وزیر مطبوعات، پیش نویس سخنرانی های رئیس جمهور، و پیش نویس فرمان اجرایی در مورد سلامت انتخابات، برخوردار است. بایدن بار دیگر از ادعای امتیاز اجرایی برای محافظت از اسناد خودداری کرد.

ترامپ در 18 اکتبر به دادگاه فدرال در واشنگتن دی سی رفت و به دنبال جلوگیری از افشای این مواد بود. او استدلال کرد که کمیته به دنبال سوابقی است که توسط امتیاز اجرایی محافظت می شود و این درخواست فاقد هدف قانونی معتبر است. دادگاه منطقه ای درخواست ترامپ برای صدور حکم اولیه را رد کرد.

ترامپ سپس به دادگاه استیناف ایالات متحده برای منطقه کلمبیا رفت. در یک نظر توسط قاضی پاتریشیا میلت، آن دادگاه سوال اصلی پیش روی خود را اینگونه توصیف کرد که آیا یک دادگاه فدرال می تواند به دستور رئیس جمهور سابق، تصمیم پرزیدنت بایدن مبنی بر عدم استناد به امتیاز را نادیده بگیرد و از انتشار اسنادی که در اختیارش به کنگره است جلوگیری کند. برای یک تحقیق قانونی مهم مورد نیاز است.» میلت به این نتیجه رسید که ترامپ هیچ دلیلی برای مدار DC ارائه نکرده است تا «قضاوت پرزیدنت بایدن و توافق و سازش هایی که بین شاخه های سیاسی بر سر این اسناد انجام شده است را نادیده بگیرد».

میلت ادامه داد: «هر دو شعبه موافق هستند که نیاز قانونی منحصربه‌فردی به این اسناد وجود دارد و این اسناد به طور مستقیم با تحقیق کمیته در مورد حمله به قوه مقننه و نقش قانون اساسی آن در انتقال مسالمت‌آمیز قدرت مرتبط هستند». مهم نیست که دادگاه چه آزمونی را اعمال می کند، میلت استدلال می کند که «منافع عمیق در افشای اطلاعاتی که رئیس جمهور بایدن و کمیته 6 ژانویه ارائه کرده اند بسیار فراتر از نگرانی های عمومی ترامپ در مورد محرمانه بودن قوه مجریه است».

ترامپ به دیوان عالی کشور آمد در اواخر دسامبر، از قضات خواست تا تصمیم مدار DC را متوقف کنند و از انتشار اسناد جلوگیری کنند. او با بیان اینکه این پرونده «به طور اساسی بر عملکرد ریاست‌جمهوری آمریکا تأثیر می‌گذارد»، به قضات دادگستری تاکید کرد که به‌عنوان یک رئیس‌جمهور سابق، او حق دارد پس از ترک سمت خود از امتیاز اجرایی برای محافظت از اسناد دفاع کند. و او هشدار داد که اگر درخواست‌های کمیته مورد قبول واقع شود، در آینده درخواست‌های مشابه «بدون در نظر گرفتن اینکه چه حزبی در قدرت است، عادی خواهد شد». وی افزود: اگر درخواست مسدود نشود و سوابق آزاد شوند، آثار انتشار آنها هرگز قابل بازگرداندن نیست.

دولت بایدن در پاسخ گفت که درخواست ترامپ اساساً مبتنی بر این ایده است که واگذاری سوابق “به قوه مجریه و در نتیجه به مردم آسیب می رساند.” اما رئیس‌جمهور، به جای رئیس‌جمهور سابق، وکیل کل الیزابت پرلوگار نوشت: «بهترین موقعیت را برای انجام این ارزیابی‌ها دارد».

در یک سفارش کوتاه بدون امضا دادگاه که چهارشنبه شب منتشر شد، درخواست ترامپ را رد کرد. دادگاه اذعان کرد که «این سؤال که آیا رئیس‌جمهور سابق می‌تواند در چه شرایطی حکم دادگاهی را برای جلوگیری از افشای سوابق ممتاز از دوره تصدی خود دریافت کند» زمانی که رئیس‌جمهور کنونی تصمیم به چشم پوشی از این امتیاز گرفته است «بی‌سابقه است و نگرانی‌های جدی و اساسی ایجاد می‌کند. ” با این حال، دادگاه ادامه داد، مدار DC در مورد این سؤالات تصمیم گیری نکرد زیرا به این نتیجه رسید که اسناد ترامپ حتی اگر رئیس جمهور فعلی باشد، مستحق حمایت نخواهد بود.

قاضی برت کاوانا در مورد تصمیم دادگاه مبنی بر رد درخواست ترامپ بیانیه ای دو صفحه ای نوشت. او تاکید کرد که بخش‌هایی از تصمیم مدار DC که نشان می‌دهد رئیس‌جمهور سابق نمی‌تواند از امتیاز اجرایی برای محافظت از اسناد در زمانی که رئیس‌جمهور فعلی مخالف است استناد کند، «نباید سابقه الزام‌آور در آینده تلقی شود». و افزود که «با احترام مخالفم[d]با این دیدگاه: کاوانا نوشت: اگرچه این امتیاز مطلق نیست، با این وجود باید برای روسای جمهور سابق در دسترس باشد، حتی اگر رئیس جمهور فعلی اجازه افشای اسناد را بدهد. کاوانا هشدار داد که نتیجه گیری برعکس، «امتیاز اجرایی ارتباطات ریاست جمهوری را از بین می برد».

توماس مخالفتی ننوشت، اما خاطرنشان کرد که با درخواست ترامپ برای جلوگیری از انتشار اسناد موافقت می کرد.

این مقاله بود ابتدا در Howe on the Court منتشر شد.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

logo-footer