Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

ماه گذشته ، کاربران Reddit پیامی چند میلیارد دلاری به صندوق های تامینی ، بانک های سرمایه گذاری و به طور کلی اقتصاد ایالات متحده ارسال کردند: شما بازار را کنترل نمی کنید. با همکاری گسترده و در پاسخ به تالار گفتگوی Reddit “WallStreet Bets” ، کاربران Reddit قیمت سهام GameStop را به سطوح نجومی رساندند ، در نتیجه سهامداران انفرادی با زمان کوتاه صدها هزار دلار درآمد کسب کردند و خسارات زیادی را برای تضمین بودجه ایجاد کردند. سهام را کوتاه کرد.

واکنش وال استریت و دولت ایالات متحده یک چیز مهم را روشن کرده است ، در حالی که گفته می شود ایالات متحده در یک بازار آزاد ساخته شده است ، بازار فقط آزاد است که توسط ثروتمندان قابل دستکاری و سود است.

یک راه آسان برای دیدن این از طریق نحوه کار صندوق های تامینی است. مدیران صندوق های تامینی ، چه در داووس و چه در رستوران های دارای ستاره میشلن برای گفتگو در مورد بازار با یکدیگر ملاقات می کنند تا درباره نقاط ضعف و مناطقی که می توانند به نفع آنها مورد بهره برداری قرار گیرد ، بحث کنند. هنگامی که این بحث ها منجر به سودهای کلان برای هر شخص یا به طور کلی صندوق پرچین شود ، آنها مورد تمجید قرار می گیرند و به عنوان یک بازار بزرگتر از بقیه بازارها محسوب می شوند.

اما آیا این دقیقاً همان اتفاقی نیست که با Reddit ، فقط در یک بستر آنلاین و شاید مهمتر از آن ، به دلیل نداشتن کلمه بهتر توسط افراد عادی رخ داده است؟ در طی شش ماه گذشته ، در حالی که هیچ کس نظاره گر آن نبود ، 2.3 میلیون کاربر Reddit بازار را تجزیه و تحلیل کردند ، با یکدیگر ملاقات کردند و در مورد چگونگی استفاده از نقاط ضعف و نقاط کور بازار بحث کردند. و با این حال واکنش وال استریت ، دولت و حتی سیستم عامل های تجارت آنلاین مانند Robinhood که برای کمک به تجارت افراد طراحی شده بود ، خشمگین بود. چگونه ممکن است افراد عادی بدانند که چگونه می توانند از بازار سهام استفاده کنند؟

تصاحب Reddit GameStop بسیاری از موضوعات مربوط به تنظیم مقررات را به وجود آورده است که بسیاری از آنها نگرانی های معتبری دارند ، مانند اینکه تبانی برای افزایش قیمت سهام ، قانونی یا اخلاقی است و علاوه بر این ، تبانی برای افزایش قیمت سهام به چه معناست. به عنوان مثال ، هر زمان که ایلان ماسک در مورد یک سهام خاص توییت کند تقریباً یک لحظه تأثیر آن بر قیمت سهام آن سهام است. قبل از ایلان ماسک ، هر وقت وارن بافت در مورد سهام صحبت می کرد ، روز بعد قیمت آن بالا می رفت. و با این حال ، کاربران Reddit که در مورد GameStop و پتانسیل آن ارسال می کنند ، به عنوان تبانی شناخته شده است.

اگر بازار ما واقعاً آزاد است ، همه باید تا آنجا که می توانند یا می خواهند آن را دستکاری کنند ، اما اگر هدف آن کنترل و ثبات است ، صندوق های تامینی ، بانک های سرمایه گذاری و مواردی از این دست باید به همان اندازه کنترل شوند. زیرا تنها تفاوتی که بین GameStop رخ داده و آنچه که صندوق های تامینی به طور روزمره انجام می دهند این است که چه کسی این کار را انجام داده است.


مایا کوهن در Balestriere Fariello همکار است و سابقه فعالیت دارد
در حقوق بین الملل و داوری. او تمرین خود را معطوف می کند
دادخواست های پیچیده از تحقیقات به دادگاه ها و تجدید نظر. تو می توانی
از طریق ایمیل در [email protected].

logo-footer