Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

DOJ – به دنبال رئیس جمهور بایدن – اعلام کرده است که هدف قرار دادن ارتباطات روزنامه نگاران رسماً ممنوع است. بیانیه بایدن در پی گزارش های مربوط به دو مورد جداگانه جایی که DOJ سلف او سعی در دستیابی به آن داشت سوابق ایمیل و تلفن متعلق به روزنامه نگاران شاغل در واشنگتن پست و CNN.

اخیرا، تحقیقات نشتی تحریک شده توسط وزارت دفاع ترامپ مشخص شد روزنامه نگاران نیویورک تایمز را هدف قرار داد. این مورد تا سال 2021 تحت نظر دادستان کل جدید مریک گارلند ادامه یافت. در آن صورت ، دولت به دنبال منبع نشتی مربوط به تحقیقات FBI از سرور ایمیل خصوصی هیلاری کلینتون بود اما پس از اینکه گوگل احضار را به چالش کشید ، نتوانست چیزی بدست آورد.

احضاریه مربوط به سوابق روزنامه نگاران NYT ساعاتی پس از انتشار این ماجرا توسط DOJ پس گرفته شد ، دبیر مطبوعاتی بایدن ادعا کرد که دولت از آن مطلع نبوده است DOJ و FBI هنوز در حال پیگیری این اطلاعات بودند.

با توجه به استقلال وزارت دادگستری در موارد خاص جنایی ، مناسب بود ، هیچ کس در کاخ سفید تا جمعه شب از حکم خلاف مطلع نبود [June 4]. در حالی که کاخ سفید در تحقیقات جنایی دخالت نمی کند ، صدور احضاریه برای سوابق گزارشگران در تحقیقات نشت با سیاست های رئیس جمهور به وزارت سازگار نیست ، و وزارت دادگستری مجدداً تأیید کرده است که از این رو به جلو استفاده نخواهد شد.

این امر DOJ را با بیانیه بایدن در مورد هدف قرار دادن روزنامه نگاران همسو می کند. اما گروه دیگری از افراد به برخی از محافظت در برابر روشهای تحقیق DOJ نیاز دارند: خوانندگان سایتهای خبری. باز هم یک تحقیق DOJ که مربوط به روزنامه نگاری است اواخر هفته گذشته در معرض دید قرار گرفت. در آن یکی ، FBI خوانندگان را هدف قرار داده است گزارش USA Today در مورد یورش پورنو کودکان که به مرگ دو مامور FBI و مظنونی که آنها به دنبال او بودند پایان یافت. گانت نیوز با اشاره به اینکه اف بی آی ظاهراً قوانین DOJ را در مورد فعالیت هدفمند اصلاحیه اول نقض کرده است ، تلاش کرد تا احضار را لغو کند.

این احضاریه اکنون توسط وزارت دادگستری به طور رسمی پس گرفته شده است. و FBI اعتراف كرد كه با استفاده از روشهای دیگر توانسته است مظنون مورد نظر خود را شناسایی كند ، و این هیچ توجیهی برای توضیح اینكه چرا یك مأمور كارگر در كارگروه بهره برداری از كودكان FBI فکر می کند بدست آوردن اطلاعات در مورد خوانندگان یک داستان ایده خوبی است ، ندارد. جایی که یک مظنون به پورنو کودک قبل از اینکه خودش کشته شود ، به سمت ماموران آتش گشود (دو نفر از آنها را کشت).

آخرین برداشت همراه است اولین بیانیه عمومی DOJ در این باره. به نظر می رسد این سند حقوقی اولین احترام به اصلاحیه اول در مدت طولانی ، طولانی (یا شاید همیشه) باشد ، به جای اینکه به دنبال راه هایی برای کار در اطراف آن باشد.

در بیانیه ای جداگانه ، آنتونی كولی سخنگوی وزارت دادگستری گفت كه “در تغییر رویه طولانی مدت خود ،” این وزارتخانه “به دنبال روند قانونی اجباری در تحقیقات نشت برای به دست آوردن اطلاعات منبع از اعضای رسانه های خبری نیست.”

وی افزود: “این بخش مطبوعات آزاد را به شدت محافظت می كند و از ارزش های متمم اصلاحیه اول محافظت می كند و متعهد است كه تمام اقدامات مناسب را برای اطمینان از استقلال روزنامه نگاران انجام دهد.”

آنچه در اینجا ناگفته مانده چگونگی تعریف وزارت دفاع از روزنامه نگاری و روزنامه نگاران است. بسیاری از روزنامه نگاران مستقل وجود دارند که منابع را تهیه می کنند و از وقایع مربوط به تحقیقات مداوم فدرال گزارش می دهند. احتمالاً لیکرز به نشت ادامه خواهد داد – با توجه به تور بایدن به عنوان VP باراک اوباما ، شکارچی نشت اشاره کرد – دولت هنوز به دنبال شناسایی و پیگرد قانونی آنها خواهد بود.

اما این اولین بیانیه عمومی است که توسط یک مقام DOJ گفته شده است که می گوید چیزی غیر از DOJ به حقوق بیان آزاد تا آنجا که به رهنمودهای داخلی آن احترام می گذارد پیشنهاد می کند که باید باشد. از نظر تاریخی ، این محدوده “به سختی” تا “اصلا” نبوده است. اگر DOJ جدی است که به این حقوق احترام بگذارد ، بدیهی است که شکار لیکرها دشوارتر خواهد شد. اما حقوق اساسی ، حقوقی است و مواردی نیست که هر زمان موجب ناخوشایند بودن عوامل اجرای قانون فدرال شود ، باید کنار گذاشته شود. امیدوارم این تعهد بیشتر از دولت فعلی دوام بیاورد.

پس از گزارش های متعدد از ارتباطات روزنامه نگاران با هدف قرار دادن DOJ ، سرانجام DOJ گفت که هدف قرار دادن روزنامه نگاران را متوقف می کند

بیشتر داستانهای مرتبط با قانون از Techdirt:

اختلاف چندین دهه ای درباره علامت تجاری درباره “Pretzel Crisps” به پایان آشکار خود می رسد
دادگاه ایالتی موارد بدیهی را تأیید می کند: در پیام های متنی که برای افراد دیگر ارسال می شود ، هیچ گونه انتظاری از حریم خصوصی وجود ندارد
اکنون حلقه به درخواست های اجرای قانون برای تهیه فیلم به صورت عمومی نیاز دارد

logo-footer