Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

پیش نمایش مورد

بیش از 20 سال از حملات 11 سپتامبر نزدیک به 3000 نفر در بدترین حمله تروریستی در تاریخ مدرن می گذرد. روز چهارشنبه ، دادگاه عالی در نبرد حقوقی دیگری که از واکنش دولت به حملات ناشی می شود – به ویژه تلاش های دولت برای جلوگیری از افشای اطلاعات مربوط به برنامه شکنجه در “سایت های سیاه” سیا ، به بحث شفاهی می پردازد.

که در ایالات متحده علیه زبیده، دولت استدلال می کند که اطلاعات توسط “امتیازات اسرار دولتی” محافظت می شود ، دکترینی که به دولت اجازه می دهد هنگام افشای اطلاعات ، در هنگام رسیدگی به پرونده امنیت اطلاعات ملی را به خطر اندازد. دادگاه تجدید نظر فدرال با این نظر مخالف بود و معتقد بود که چیزی می تواند “محرمانه دولتی” باشد در صورتی که محرمانه باشد – که ، به گفته دادگاه تجدید نظر ، بسیاری از اطلاعات مورد بحث در این مورد چنین نیست.

زین العابدین محمد حسین ، معروف به ابوزبیده ، فلسطینی است که وقتی در سال 2002 در پاکستان دستگیر شد ، به اشتباه تصور می شد که او عضوی از رده بالای القاعده است. به مدت چهار سال ، دولت او را به عنوان یکی از اعضای گروه القاعده معرفی کرد. به نام سایت های سیاه که توسط سیا در خارج از کشور اداره می شود – از جمله ، با همه حساب ها ، یکی در لهستان. در آن مدت ، او تحت تکنیک های به اصطلاح “بازجویی پیشرفته” قرار گرفت که شامل سوار شدن روی آب (بیش از 80 بار) ، محرومیت از خواب و بیش از 11 روز در یک جعبه به اندازه تابوت بود. در سال 2006 ، دولت ابوزبیده را به زندان نظامی گوانتانامو ، کوبا منتقل کرد ، جایی که او تا به امروز در آنجا زندانی است.

در سال 2017 ، ابوزبیده و وکلای او از قاضی فدرال در ایالت واشنگتن خواستند تا به وکلای خود اجازه دهد تا اسناد دو پیمانکار سابق سیا ، جیمز المر میچل و جان جسن ، را به عنوان بخشی از تحقیقات جنایی در لهستان ، جایی که زبیده در آنجا لغو شده است ، پیدا کنند. میچل و جسن بر بازجویی وی نظارت داشته اند. قاضی در ابتدا درخواست احضاریه را پذیرفت ، اما وی بعداً نظر خود را تغییر داد و با مداخله دولت ایالات متحده احضارنامه را لغو کرد و در بیانیه ای از سوی مایک پمپئو ، رئیس وقت سیا ، بر امتیاز اسرار دولتی تأکید کرد.

دادگاه تجدیدنظر ایالات متحده برای نهم حلقه کرد. دادگاه تجدیدنظر موافقت کرد که دولت به درستی به حق اسرار دولتی برای محافظت از “بسیاری” از اطلاعات مورد بحث اشاره کرده است. اما دادگاه تجدیدنظر به این نتیجه رسید که راه حل این نیست که تمام احضاریه را لغو کنید ، بلکه تلاش می کنید “اطلاعات غیر ممتاز را از اطلاعات ممتاز جدا کنید”. با اعتراض 12 قاضی ، دادگاه تجدیدنظر کامل از رسیدگی به پرونده خودداری کرد.

دولت دونالد ترامپ در دسامبر 2020 به دیوان عالی کشور رفت و از قضات خواست در این باره اظهار نظر کنند. آنها در آوریل 2021 با این کار موافقت کردند و دولت بایدن به درخواست تجدیدنظر ادامه داده است.

دولت فدرال در خلاصه ای از شایستگی خود تأکید کرد که قبلاً بسیاری از اطلاعات مربوط به برنامه بازداشتی سیا را محرمانه کرده است ، از جمله “جزئیات درمان ابوزبیده در دوران بازداشت در سیا ، که شامل استفاده از تکنیک های بازجویی پیشرفته” بود. اما به این نتیجه رسیده است که افشای برخی اطلاعات ، مانند مکان های “سایت های سیاه” و هویت کشورهایی که سیا با آنها کار می کرد ، “بدون خطر صدمه ناخواسته به امنیت ملی” قابل طبقه بندی نیست – حتی اگر اطلاعات دیگری وجود داشته باشد. منابع ، از جمله دادگاه اروپایی حقوق بشر ، به طور علنی در مورد این اطلاعات بحث کرده اند. دولت توضیح داد که پس از حملات 11 سپتامبر ، برخی کشورهای خارجی موافقت کرده اند تا زمانی که CIA این روابط را مخفی نگه دارد ، با سیا همکاری کنند. اگر پرسنل یا پیمانکاران سیا ، مانند میچل و جسن ، روابط خود را علنی تأیید کنند ، این یک “نقض اعتماد” بین سیا و دولت های خارجی است و “به احتمال زیاد” منجر به “پیامدهای منفی جدی” برای ایالات متحده خواهد شد. دولت استدلال می کند ، زیرا دولتهای خارجی در آینده کمتر به سیا کمک خواهند کرد.

مدار نهم اشتباه خود را بیشتر کرد ، دولت پیشنهاد کرد ، هنگامی که به این نتیجه رسید که افشاگری هیچ آسیبی به دنبال نخواهد داشت زیرا میچل و جنسن به جای کارمندان سیا ، پیمانکار هستند ، بنابراین هیچ اطلاعاتی که آنها ارائه می دهند از “ایالات متحده” نیست. میچل و جنسن اطلاعات مورد بحث را فقط به این دلیل که برای CIA کار می کردند ، بدست آوردند ، دولت تأکید کرد ، بنابراین پاسخ های آنها دقیقاً تأیید یا تکذیب ابوزبیده را ارائه می دهد. دولت افزود که دولت می تواند از این امتیاز استفاده کند ، حتی اگر منابع دیگری قبلاً گزارش داده باشند که لهستان محل بازداشتگاه سیا بوده است.

دولت ادامه داد ، حتی کنار گذاشتن امتیاز اسرار دولتی ، دادگاه ناحیه به درستی درخواست ابوزبیاده را برای کشف رد کرد. دولت ادعا کرد که همه عواملی که پرونده های دیوان عالی برای راهنمایی دادگاه های فدرال در اتخاذ این نوع تصمیمات بیان کرده اند ، به منکر اشاره می کند. به ویژه ، دولت به قضات گفت ، تلاش ابوزبیده برای به دست آوردن اطلاعات از میچل و جسن صرفاً تلاشی برای دور زدن محدودیت های قوانین فدرال و معاهده ایالات متحده با لهستان است که مانع از آن می شود که بتواند اطلاعات را مستقیماً از سیا دریافت کند. به

ابوزبیده به نوبه خود موافقت کرد که دادگاهها باید به طور کلی نتیجه گیری قوه مجریه را که افشای اطلاعات محرمانه به امنیت ملی آسیب می رساند ، موکول کنند. اما ، او هشدار داد ، این احترام به این س extendال نمی رسد که آیا این اطلاعات محرمانه است یا وقتی که طرف دعوا در جستجوی اطلاعات ممتاز و غیرمجاز است ، دادگاه ها باید چه کنند. در این مورد ، ابوزبیده تأکید کرد ، دادگاه تجدیدنظر “بیشتر” ادعای امتیاز دولت را تأیید کرد. به سادگی حکم داد که برخی از اطلاعاتی که ابوزبیده به دنبال آن است ممتاز نیست ، از جمله اطلاعات مربوط به شرایط نگهداری ابوزبیده و جزئیات مربوط به بازجویی وی.

ابوزبیده مدعی شد که واقعیت تمایز دادگاه بدوی را نشان می دهد. او به دنبال تأیید این نیست که سایت سیاه سیا در لهستان وجود داشته است. در عوض ، او به دنبال اطلاعاتی است که می تواند به دادستان های لهستان در تعیین “آیا جنایتی تحت قوانین لهستان انجام شده است ، مانند جزئیات شکنجه ابوزبیده در لهستان ، درمان پزشکی وی و شرایط حبس وی” کمک کند. دولت قبلاً این اطلاعات را از طبقه بندی خارج کرده است. در واقع ، میچل و جسن قبلاً در مورد این جزئیات در دادرسی های دیگر شهادت داده اند. او نوشت که در هر صورت ، اجازه دادن به شهادت میچل و جسن هیچ چیزی را به طور رسمی تایید نمی کند ، زیرا آنها پیمانکاران سیا هستند و بنابراین نمی توانند به جای دولت صحبت کنند. علاوه بر این ، ابوزبیده دسترسی دیگری به این اطلاعات ندارد – وی تاکید کرد که وی به طور نامحدود در ارتباط است ، بنابراین نه او و نه وکلای او نمی توانند در مورد شرایط حبس وی شهادت دهند.

ابوزبیده از دادگاه خواست تا استدلال عقب نشینی دولت را رد کند که با کنار گذاشتن این ادعا که اطلاعات توسط امتیازات محرمانه دولتی محفوظ است ، دادگاه ناحیه همچنان باید درخواست کشف وی را به هر حال رد می کرد. ابوزبیده اظهار داشت که این دعوا به درستی در دادگاه مطرح نشده است ، زیرا دولت در دادخواست تجدیدنظر خود آن را نقض نکرده است. با این حال ، ابوزبیده خاطرنشان کرد ، ابتدا دادگاه منطقه ای اعطا شده درخواست کشف ابوزبیده بر اساس همان عواملی که اکنون دولت می گوید بر او سنگینی می کند. موافقت کرد که درخواست را پس از درخواست دولت از امتیازات اسرار دولتی رد کند.

قرار است قضات پرونده دیگری را در رابطه با امتیازات اسرار دولتی بشنوند ، FBI علیه فازاگا، ماه آینده تصمیمات مربوط به هر دو مورد احتمالاً در سال آینده اتخاذ خواهد شد.

این مقاله بود در ابتدا در Howe on the Court چاپ شدبه

logo-footer