Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

اخبار کنگره
فاطمه گریوز در جلسه سنا سخنرانی می کند.  زن پشت سر با ماسک

فاطما گریوز از مرکز ملی حقوق زنان در جلسه قضاوت سنا در مورد سایه صحبت می کند.

سناتورهای دموکرات چهارشنبه استدلال کردند که احکام مربوط به “سایه” دیوان عالی کشور ناسازگار و بیش از حد سیاسی است. جمهوریخواهان داک سایه را عادی خواندند و گفتند که این اصطلاح به گونه ای طراحی شده است که دستورات اضطراری دادگاه را بد جلوه دهد. این مناظره در جلسه کمیته قضایی سنا با توجه به جلسه دادگاه انجام شد تصمیم در اوایل این ماه امتناع از اعطای کمک های اضطراری به گروه های مخالف قانون تگزاس که تقریباً همه سقط جنین را ممنوع می کند.

“اگر می توانید حق حمایت ما از قانون اساسی برای سقط جنین را با نظر یک پاراگراف افزایش دهید ، به کجا ختم می شود؟” فاطمه گریوز ، رئیس مرکز ملی حقوق زنان ، در جلسه دادگاه شهادت داد. او به پرونده 1 سپتامبر دادگاه اشاره کرد سفارش این امر مانع از مسدود شدن قانون تگزاس شد ، زیرا اکثریت پنج قوه قضاییه به مسائل رویه ای “پیچیده و بدیع” استناد کردند.

واژه سایه ای اصطلاحی غیر رسمی برای احکام تسریع شده است که دیوان عالی کشور خارج از روند معمول خود برای استماع استدلال ها و ارائه نظرات طولانی مدت صادر می کند. در ماه فوریه ، هنگامی که هیئت قضایی مجلس نمایندگان اولین جلسه استماع کنگره را در این زمینه برگزار کرد ، دموکرات ها و جمهوری خواهان موافقت کرد دادگاه باید شفافیت بیشتری داشته باشد و احکام قابل توجهی در مورد سایه ایجاد کند. جلسه روز چهارشنبه سنا نشان نداد که تمایل به اجماع وجود دارد.

مانند SCOTUSblog اشاره کرده است که اهمیت داک سایه در چهار سال گذشته افزایش یافته است. دادگاه به طور فزاینده از دستورات اضطراری کوتاه و بدون امضا برای مداخله در دعاوی مهم پیش از صدور احکام توسط دادگاه های پایین استفاده کرده است. این دستورات اغلب استدلال دادگاه را توضیح نمی دهند یا نحوه رای گیری هر یک از قضات را نشان نمی دهند. منتقدان می گویند که دادگاه از سایه سایه به طور ناپیوسته استفاده می کند و به طور تهاجمی مداخله می کند ، به عنوان مثال ، حقوق مذهبی در خطر است ، اما از مداخله برای محافظت از حقوق سقط جنین در تگزاس خودداری می کند.

که در شهادت رسمی او، استفان ولادک ، کارشناس حقوقی توضیح داد که دادگاه از نوامبر 2020 هفت دستور اضطراری صادر کرده است ، قبل از آن از زمان تأیید جان رابرتز ، رئیس دادگاه 2005 ، دادگاه فقط چهار دستور اضطراری صادر کرده بود.

ولادک ، استاد حقوق در دانشگاه تگزاس ، روز چهارشنبه بر تأثیر مستقیم و دائمی این احکام بر قوانین ایالتی و فدرال متمرکز شد. به گفته وی ، قبلاً احکام سایه با تعدیل موقت و محدود برای طرفین دعوا سروکار داشت.

ولادک گفت ، فقدان دلایل واضح برای برخی از تصمیمات سایه دار مشروعیت دادگاه را متزلزل می کند و “پیامدهای نگران کننده ای برای حاکمیت قانون دارد”.

سناتورهای جمهوری خواه به طور گسترده بر سقط جنین و اصطلاح “سایه” تمرکز کردند ، که آنها آن را تلاشی برای سیاسی کردن یا حتی تهدید دادگاه می دانستند.

“Shadow docket ، این شوم است. سناتور تد کروز ، ایالت تگزاس ، گفت: سایه ها واقعاً بد هستند. جمهوری خواهان دیگر بارها استفاده از این کلمه را ناسزا گفته اند و سناتور تام کاتن ، آر-آرک ، از نقل قول های هوایی در اطراف این اصطلاح استفاده کرده است.

“داک سایه” بود ابداع شده در سال 2015 توسط استاد دانشکده حقوق دانشگاه شیکاگو ویلیام بود ، کارمند سابق قوه قضائیه. شاهدان جمهوری خواه و سناتورها به جای آن از عباراتی مانند “محاکمه غیرمجاز” یا “اقدامات اضطراری” در طول جلسه استفاده کردند.

شاهدان دموکرات بر پیامدهای تصمیم دادگاه در پرونده تگزاس در ماه گذشته تمرکز کردند ، و تمرکز ویژه ای بر تأثیر متفاوت قانون بر افراد کم درآمد و رنگین پوست داشت. گریوز گفت: “روز 29 است و بسیاری از مردم در تگزاس بیدار می شوند و می پرسند که چه گزینه هایی دارند.”

ولادک خاطرنشان کرد: “احکام طرح سایه به مراتب یکدست تر از طرح شایستگی ایدئولوژیک بوده است.” وی گفت که در مورد احکام سایه در این اصطلاح ، “هیچ حکمی وجود نداشت که عدالت در سمت راست رئیس قوه قضاییه به عدالت چپ متصل شود.”

دو شاهد دعوت شده از جمهوری خواهان بر رویه قضایی تمرکز کردند و در مقایسه با سایر شهود نسبتاً کمی از آنها دعوت شد. ادموند لاکور ، وکیل دادگستری آلاباما ، حکم تگزاس را “کاملاً عادی” خواند و بر اهمیت تشکیل پرونده اضطراری در عملکرد قضایی تأکید کرد.

ولادک بعداً پاسخ داد: “این در مورد این واقعیت نیست که ما به یک مرکز اضطراری نیاز داریم.” “هیچ وکیلی وجود ندارد که در مورد آن اعتراض کند. این بدان معناست که آنچه دادگاه انجام می دهد تأثیر بیشتری بر روش های ناسازگار دارد. ” وی گفت که پرونده تگزاس باید در پس زمینه افزایش پرونده هایی که قضات در آن مداخله کرده اند مورد بررسی قرار گیرد.

جنیفر ماسکوت از دانشکده حقوق دانشگاه جورج میسون ، با اشاره به ساختار پرونده ، گفت که دادگاه مداخله ای نکرد ، زیرا مخالفان هیچ طرف مناسبی را برای صدور حکم علیه دادگاه مشخص نکردند. قانون تگزاس مقامات ایالتی را با قرار دادن مسئولیت اجرای قانون بر عهده شهروندان جدا می کند ، زیرا ممکن است از هر کسی که در ارائه سقط جنین پس از شش هفته بارداری کمک کند شکایت کند. او گفت که سایه سایه اخیراً بیشتر مورد توجه قرار گرفته است زیرا “مقاله بازبینی شده و قانون هوشمندی که به خوبی به بازار عرضه شده است و عبارت تند و تیز” را توسط بود معرفی می کند.

ماسکوت گفت: “در اینجا ، با قانون تگزاس ، دیوان عالی کشور در این زمان فاقد صلاحیت بود.” ولادک ، که بعداً صحبت کرد ، خاطرنشان کرد که “این دیوان عالی است و نه قوه مقننه ایالت ، که در مورد آنچه قانون اساسی محافظت می کند حرف آخر را می زند. و این وظیفه دادگاه است که این کار را از طریق تصمیمات اصولی که به اندازه کافی و همواره خودشان را توضیح دهند. ”

logo-footer