Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

تمرکز SCOTUS

مری زیگلر استاد حقوق در دانشگاه ایالتی فلوریدا و نویسنده آن است سقط جنین و قانون در آمریکا: رو علیه وید تا به امروزبه

دعاوی مربوط به SB 8 ، قانون تگزاس که سقط جنین را پس از حدود شش هفته بارداری ممنوع می کند ، چیزهای زیادی بوده است ، اما هرگز عادی نبوده است.

خود این قانون ، که اجرای آن را به معنای واقعی کلمه به شهروندان خصوصی واگذار می کند ، منحصر به فرد است. بسیاری از ایالت ها پس از تشخیص پزشک برای فعالیت قلبی جنین ، سقط جرم را مجازات کرده اند ، اما تگزاس شکایت هایی را علیه پزشکان سقط جنین و هر شخص دیگری مجاز کرد. به آنها “کمک می کند یا کمک می کند”به این استراتژی برای خنثی سازی چالش های پیش از اجرای طرح و کنار گذاشتن ارائه دهندگان سقط جنین طراحی شده بود. در گذشته ، زمانی که تگزاس از کلینیک ها می خواست قوانین مربوط به مراکز جراحی سرپایی را رعایت کنند و مقرر می کرد که پزشکان در بیمارستان های مجاور از امتیازات لازم برخوردار شوند ، بسیاری از کلینیک ها بسته شدند، هرگز باز نمی شود ، حتی پس از بالاخره دیوان عالی کشور آن قوانین را مغایر با قانون اساسی دانستبه طرفداران آن امیدوار بودند که اجازه دهد SB 8 به اجرا درآید ، همین تأثیر را داشته باشد.

تگزاس از مصونیت حاکمیتی برای محافظت از خود در برابر شکایت استفاده کرد. زیر Ex parte Young، شاکیان می توانند از مقامات دولتی که متهم به اجرای قوانین بالقوه مغایر با قانون اساسی هستند متهم شوند. ارائه دهندگان سقط جنین از تعدادی از قانونگذاران ، قضات و مارک لی دیکسون ، فعال ضد سقط جنین شکایت کردند. اما دیکسون هرگونه اقدامی برای طرح دعوی تحت SB 8 را رد کرد و تگزاس مدعی شد که هیچ یک از مقامات ایالتی متهمان مناسبی نیستند زیرا قانون هیچ نقشی در اجرای مستقیم این ممنوعیت ندارد.

اندکی قبل از 1 سپتامبر ، زمانی که SB 8 قرار بود اجرایی شود ، ارائه دهندگان با درخواست فوری به دادگاه عالی آمد به دنبال مسدود کردن قانون است دادگاه بیش از 24 ساعت سکوت کرد و به این ترتیب اجازه اجرای قانون را داد. سپس ، در اواخر شب در 1 سپتامبر ، دادگاه دستور مرموز صادر کرد رد درخواست ارائه دهندگان برای دستور. رای 5-4 بود. در مخالفت ، رئیس دادگاه جان رابرتز SB 8 را “بی سابقه” توصیف کرد.

البته همین امر در مورد پاسخ دادگاه عالی نیز صادق بود. دادگاه قانونی را که سازندگان آن تشکیل می دهند امضا کرد شرح داده شده به عنوان تلاشی برای دور زدن حقوق به رسمیت شناخته شده توسط قوه قضاییه فدرال. به طور قابل ملاحظه ای ، دادگاه با SB 8 به عنوان یک فوریت فوری برخورد کرد.

همانطور که در آن زمان نوشتم، تأخیر و بی تفاوتی پاسخ اولیه دادگاه به SB 8. را تعریف کرد.

هفته گذشته ، دادگاه دو چالش با SB 8 داشتبه یکی ، ارائه دهندگان سقط جنین ، قضات را پرسید با تفویض ضمانت اجرایی به شهروندان خصوصی “آیا یک ایالت می تواند قانونی را که از اعمال حق قانون اساسی ممنوع است از بازنگری در دادگاه فدرال منع کند”.

دادگاه همچنین الف درخواست جداگانه از وزارت دادگستریبه ایالات متحده ، که تا کنون هرگز محدودیت سقط جنین ایالتی را به چالش نکشیده استدلال می کند که SB 8 با منافع حاکمیت خود در اطمینان از به رسمیت شناختن حقوق اساسی فدرال ایالت ها تداخل دارد. DOJ همچنین استدلال کرد که این قانون با تهدید کار آژانس های فدرال ، کارکنان و پیمانکارانی که ممکن است خدمات سقط جنین را ارائه دهند ، نگرانی های پیشگیرانه را افزایش می دهد.

دادگاه علاوه بر تأیید دادخواست ارائه دهندگان ، به این موضوع که آیا ایالات متحده می تواند از ایالت تگزاس ، “مقامات ایالتی” و “احزاب خصوصی” برای “ممنوعیت اجرای SB 8” شکایت کند یا خیر. و به جای نشستن بر روی دست ، دادگاه سرعت سریعی را رقم زد. این دادگاه دستور یک برنامه توجیهی سریع را صادر کرد و در 10 مورد از زمان موافقت دادگاه با موافقت شفاهی در هر دو مورد تاریخ تعیین کرد – رکوردی تقریباً یادآور سرعت دادگاه در حل انتخابات ریاست جمهوری 2000 بوش v. بالابه

تجزیه و تحلیل اقدامات دادگاه برای خوانندگان برگ چای دشوار خواهد بود. دادگاه مجدداً اجازه داد SB 8 در قوت خود باقی بماند. اگر قضات معتقدند این قانون مغایر با قانون اساسی است ، اجازه دادن به آن طولانی شدن عجیب به نظر می رسد. برای بسیاری ، اثرات SB 8 غیرقابل برگشت خواهد بود – برای زنان باردار که به دنبال سقط هستند و برای کلینیک هایی که برای بازگشایی با مشکل روبرو می شوند. اما دادگاه به وضوح عجله دارد ، که اگر قضات هیچ چیز در مورد طرح SB 8 نبینند عجیب به نظر می رسد. و بر خلاف تقسیم 5-4 قبلی ، این بار فقط قاضی سونیا سوتومایور مخالف از تمایل دادگاه به اجازه به قوت خود نگه داشتن قانون. بعید به نظر می رسد که رابرتز ، قاضی استفان برایر و قاضی النا کاگان اکنون از طرح SB 8 بیشتر از اوایل سپتامبر در صلح باشند.به شاید آنها سکوت کردند زیرا اطمینان دارند که این قانون مدت بیشتری اجرا نخواهد شد.

حتی روشن نیست که آیا دادگاه به س substantال اساسی اصلی پاسخ خواهد داد: آیا این دادگاه معتقد است که ممنوعیت سقط جنین به مدت شش هفته خلاف قانون اساسی است-و ، به طور ضمنی ، آیا رو علیه وید و برنامه ریزی والدین علیه کیسی هنوز قانون خوبی هستند کمک مالی در پرونده وزارت دادگستری به اندازه ای مبهم است که می تواند به بررسی شایستگی بپردازد. دادخواست ارائه دهندگان – که می پرسد آیا یک ایالت “می تواند قانونی را که استفاده از قانون اساسی را ممنوع می کند ، از دادگاه فدرال بازنگری کند” – این سوال را مطرح می کند که آیا SB 8 حق قانونی را نقض می کند یا خیر. از سوی دیگر ، دادگاه پیشنهاد تگزاس در پرونده وزارت دادگستری را مورد تجدیدنظر قرار نداد. قلیه و کیسیبه در آن صورت ، به احتمال زیاد ، دادگاه فقط سوالات رویه ای در مورد SB 8 را حل می کند و این کار را سریع انجام می دهد – شاید قبل از اینکه دادگاه حتی استدلال شفاهی را نیز بشنود. قانون اساسی ممنوعیت سقط جنین 15 هفته ای در می سی سی پی در اوایل دسامبربه

آنچه واضح به نظر می رسد این است که قضات در حال حاضر SB 8 را جدی می گیرند. احترام به اهمیت موضوع از دیرباز ویژگی بارز فقه سقط جنین در دادگاه بود که حیات در رحم مادر و اهمیت منافع زنان باردار را در برابری و خودمختاری به رسمیت شناخته بود. در پاسخ دادگاه به SB 8 ، این احترام در هیچ جا یافت نشد. بی تفاوتی دادگاه به دلیل آنچه SB 8 نشان می دهد نفس گیرتر بود – سایر ایالت ها به راحتی می توانند از یک طرح مشابه برای جلوگیری از اعمال همه چیز از حق حمل سلاح گرفته تا آزادی مذهبی استفاده کنند.

دعوای SB 8 به دادگاه صدمه زده است. جدا از نظرسنجی هایی که نشان می دهد شهرت دادگاه در سقوط آزاد، خود قضات به طور غیرمعمول دفاعی به نظر می رسند. در یک ماه و نیم گذشته ، چندین نفر به میکروفون مراجعه کرده اند تا اصرار داشته باشند که به قول دادگستری ایمی کانی بارت ، چنین نیستند.هک های حزبی. »

بسیاری وعده های قضات را فراتر از سیاست و با دلیل رد کردند. در اولین تکرار خود در دادگاه عالی ، دعوی SB 8 نه تنها نشان داد که سیاست بر نتیجه تأثیر می گذارد ، بلکه قضات نیز با سقط جنین ، موضوعی که نگران کننده بسیاری از آمریکایی ها است ، با ترکیبی از تحقیر و بی احتیاطی برخورد کردند. پاسخ دادگاه موشکی به تحولات هفته گذشته ممکن است روایت را تغییر دهد. برای دهه ها روشن بود که آمریکایی های طرفین موضوع سقط جنین با سرنوشت آن برخورد می کنند قلیه به عنوان موضوعی نگران کننده به نظر می رسد که دیوان عالی کشور بار دیگر موافقت کند.

logo-footer