Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

کیس سرمایه

یک دادگاه عالی تقسیم شده عصر پنجشنبه به آلاباما اجازه داد مردی را اعدام کند که استدلال می‌کرد که ایالت نتوانسته است طبق قانون آمریکایی‌های دارای معلولیت به او محل مناسبی بدهد تا بتواند روش اعدام خود را انتخاب کند. با انجام این کار، قضات دو حکم دادگاه بدوی را که آلاباما را از اجرای اعدام با تزریق کشنده منع کرده بود، لغو کردند. رای 5-4 با قاضی امی کونی بارت و سه قاضی لیبرال دادگاه مخالف بود.

خلاصه دادگاه، بدون توضیح سفارش راه را برای آلاباما باز کرد تا متیو ریوز 43 ساله را اعدام کند. چند ساعت پس از صدور حکم دادگاه، ایالت او را با آمپول کشنده اعدام کردند.

ریوز به دنبال آن بود که به جای آن توسط هیپوکسی نیتروژن اعدام شود، روشی نسبتاً جدید در اعدام های دولتی که تصور می شود به طور قابل توجهی دردناک تر از تزریق کشنده باشد. به جای دریافت دارو از طریق IV، فرد در معرض گاز نیتروژن قرار می گیرد که باعث می شود به آرامی هوشیاری خود را از دست داده و سپس با کاهش سطح اکسیژن خون خود بمیرد.

یک دادگاه منطقه ای فدرال و دادگاه استیناف ایالات متحده برای بخش یازدهم اعدام ریوز را متوقف کردند و دولت را از اعدام او با هر روشی غیر از گاز نیتروژن منع کردند. اکثریت پنج نفره عدالت، دستوری را که به دلیل آن احکام صادر شده بود، لغو کردند.

قاضی النا کاگان یک مخالفت سه صفحه ای نوشت که استفن بریر و سونیا سوتومایور قاضی به آن پیوستند. بارت خاطرنشان کرد که او دستور را سرجای خود می گذاشت، اما مخالفت کاگان را امضا نکرد.

کاگان نوشت که اکثریت یافته‌های دادگاه منطقه را نادیده می‌گیرند و در انجام این کار، احترامی را که «قانون می‌خواهد» را انکار می‌کنند. او بر سوابق کتبی گسترده و ساعت ها شهادت و استدلال شفاهی که دادگاه منطقه برای جلوگیری از اعدام ریوز با تزریق کشنده در نظر گرفت، تأکید کرد.

کاگان نوشت: «دادگاه هیچ حکمی برای تجدید نظر در مدارک ارائه شده در زیر ندارد. “و هیچ مبنای دیگری برای معکوس کردن یافته های مفصلی که دادگاه منطقه برای حمایت از دستور صادر کرده است، ندارد.”

دادگاه منطقه دستور خود را در 7 ژانویه صادر کرد و حوزه یازدهم این حکم را در روز چهارشنبه تایید کرد که باعث درخواست تجدیدنظر اضطراری آلاباما به دادگاه عالی شد.

قانونگذار آلاباما هیپوکسی نیتروژن را به عنوان روشی برای اعدام در سال 2018 تأیید کرد. زندانیان محکوم به اعدام 30 روز فرصت داشتند تا روش جایگزین را انتخاب کنند.

ریوز هیپوکسی نیتروژن را در طول دوره مورد نیاز انتخاب نکرد. او متعاقباً استدلال کرد که «فرم انتخاباتی» را که مسئولان زندان بین افراد محکوم به اعدام توزیع می‌کنند، درک نمی‌کند. ریوز محدودیت های شناختی قابل توجهی داشت، از جمله توانایی خواندن یک دانش آموز دبستانی. او استدلال کرد که اداره اصلاحات آلاباما با ارائه نکردن شرایط مناسب برای درک فرم، ADA را نقض کرده است.

ریوز به دلیل قتل ویلی جانسون در سال 1996 زمانی که ریوز 18 ساله بود به اعدام محکوم شد.

آلاباما به دادگاه عالی گفت که دادگاه منطقه مرتکب “اشتباهات فاحش” در تمرکز بر شواهد مربوط به ناتوانی ریوز در شرکت در برنامه انتخاباتی شد و گفت که نیاز او برای آنها “معلوم و آشکار” نیست. ایالت همچنین گفت که دادگاه منطقه آسیب اعدام با تزریق کشنده را در مورد کمبود نیتروژن ارزیابی کرد. ایالت استدلال کرد که مشکلات ریوز در خواندن – به گفته یک شاهد متخصص، سطح نمره 2.2 – برای کارکنان زندان روشن نشده است.

در مخالفت خود، کاگان به «شواهد ابطال‌ناپذیر» اشاره کرد که نشان می‌دهد یک فرد حداقل به سطح خواندن کلاس یازدهم برای درک فرم نیاز دارد.

ایالت استدلال کرد که ادعای ریوز “تلاش پنهانی برای به تاخیر انداختن اعدام او به هر وسیله ای است.” کاگان خاطرنشان کرد که دادگاه‌های پایین‌تر دریافته‌اند که ایالت آماده بوده است تا ریوز را با کم‌اکسی نیتروژن «در عرض چند هفته» اعدام کند.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

logo-footer