Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

چندین بیمارستان پرونده های ضد انحصاری طبقاتی را علیه Intuitive Surgical ، یکی از بزرگترین سازندگان رباتهای جراحی ، تشکیل داده اند که ادعا می شود از قدرت بازار خود برای مجبور کردن آنها به عقد قرارداد تعمیر محدود و خرید قطعات تعویض با قیمت های تورم استفاده کرده است.

علیرغم شواهد محدودی که نشان می دهد آنها بهتر از سایر جراحی های کم تهاجمی عمل می کنند ، بیمارستانهای بیشتری در حال خرید رباتهای جراحی هستند. طبق سال گذشته ، Intuitive 3720 ربات جراحی داوینچی خود را در ایالات متحده نصب کرده است. ثبت در کمیسیون بورس و اوراق بهادار. این دستگاه ها گران هستند و هرکدام بالغ بر 2.5 میلیون دلار هزینه دارند و اغلب با هزاران دلار هزینه سالانه اضافی ارائه می شوند.

در یک شکایت در اوایل ماه جاری ، سیستم 13 بیمارستانی Franciscan Health اعلام کرد که مجبور است یک قرارداد خدمات پنج ساله امضا کند که اگر در جستجوی خدمات تعمیر شخص ثالث برای ربات های جراحی داوینچی خود باشد ، باطل می شود. این خدمات سالانه بین 80،000 تا 190،000 $ هزینه دارند.

طبق دادخواست ، همانطور که اولین بار توسط Axios گزارش شده است، یکی از مشتریانی که سعی کرده بود از سرویس تعمیرات ربات شخص ثالث استفاده کند ، متوجه شد که دستگاهش در حین عمل متوقف شده و جراحان را مجبور به پایان دادن دستی جراحی می کند.

Franciscan Health ادعا كرد كه برخي بيمارستانها كه سعي در استفاده از خدمات شخص ثالث دارند نامه هاي توقف و انصراف از Intuitive را تهديد مي كنند كه از نگهداري در آينده امتناع مي ورزند و در بعضي موارد حتي تهديد به غيرفعال كردن ربات مي كنند.

در دادخواست جداگانه ای که در این ماه تشکیل شد، Kaleida Health مستقر در نیویورک گفت که شرکت های مستقل تعمیرات رباتیک نیز نامه های توقف و انصراف دریافت کرده اند که خواستار تماس با مشتریان آن برای ارائه خدمات تعمیر نیستند.

هر دو دادخواست بر محدودیت در نگهداری و استفاده مجدد از ابزارهای جراحی EndoWrist که همراه با ربات ها هستند ، متمرکز شده بود. هر کدام یک سری پیوست دارند که شبیه ابزارهای سنتی جراحی لاپاراسکوپی مانند چاقوی جراحی و قیچی هستند ، اما در عین حال یک تراشه تعبیه شده برای ردیابی چند بار استفاده از دستگاه دارند. در برخی موارد ، هر دو پرونده قضایی ادعا می کردند ، فقط 10 بار می توان از این ابزار استفاده کرد قبل از اینکه بیمارستان مجبور شود دستگاه های بیشتری بخرد.

در بیانیه ای از طریق ایمیل ، Intuitive Surgical گفت که توانایی خاموش کردن سیستم جراحی در حین انجام پروسه را ندارد ، اما شرایطی وجود دارد که در صورت کار نکردن دستگاه به روش ناامن ، ممکن است خاموش شود.

در مورد محدودیت های خود در تعمیرات شخص ثالث ، این شرکت خطرات ناشی از انحراف از فرآیندهای تنظیم شده توسط ناظران را ذکر کرد.

“استفاده مداوم از عمر مفید تعیین شده دستگاه می تواند باعث کاهش ایمنی ، دقت و مهارت شود. علاوه بر این ، اشخاص ثالث ممکن است از قطعات یا فرایندهای ناسازگار یا فاقد اعتبار در سرویس یا ترمیم سیستم ها استفاده کنند که می تواند صدمه ای وارد کند و ایمنی بیمار را در معرض خطر قرار دهد »، سخنگوی شرکت در نامه الکترونیکی نوشت.

هنوز هم ، این قراردادهای خدمات و لوازم جانبی منبع بزرگی برای درآمد جراحی داخلی است. این تنها 2.46 میلیارد دلار ابزار و لوازم جانبی در سال گذشته و 724 میلیون دلار دیگر در مجموع خدمات در آورده است بیش از نیمی از درآمد کل آن را تشکیل می دهد.

هر دو دادخواست اقدام طبقاتی به دنبال داوری هستند که Intuitive Surgical قانون ضد انحصاری را نقض کرده و خسارات سه برابر را جبران کرده است.

پرونده ها عبارتند از: Kaleida Health v. Intuitive Surgical Inc. و Franciscan Alliance Inc. v. Intuitive Surgical Inc. هر دو در دادگاه منطقه ای ایالات متحده برای ناحیه شمالی کالیفرنیا تشکیل شدند.

تصویر کاربر فلیکر Roswell Park

logo-footer