Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

اسکاتوس نیوز

دیوان عالی کشور بعد از ظهر پنجشنبه رد شد درخواست ارائه دهندگان سقط جنین مبنی بر دستور دادگاه تجدید نظر فدرال برای ارسال اعتراض خود به قانون تگزاس که تقریباً تمام سقط جنین در این ایالت را ممنوع می کند، بلافاصله به محدوده دوستانه دادگاه منطقه فدرال در آن ایالت باز می گردد. ارائه دهندگان استدلال کردند که عدم انجام این کار “به طور نامحدود حل و فصل به موقع ماهیت پرونده را از مسیر خود خارج می کند” و “زیاد ادامه دار تگزاسی های باردار بر اساس” قانون، که از اول سپتامبر در حال اجرا است، بیشتر می شود، اما اکثریت از دادگاه ادعای آنها را بدون اظهار نظر رد کرد. سه قاضی – استفن بریر، سونیا سوتومایور و النا کاگان – اشاره کردند که درخواست ارائه دهندگان را اجابت می کردند.

قانون در مرکز پرونده، SB 8، تقریباً تمام سقط جنین ها را پس از حدود شش هفته بارداری ممنوع می کند و به شهروندان خصوصی برای اجرای این ممنوعیت از طریق شکایت علیه هر کسی که مظنون به انجام یا کمک به سقط جنین است متکی است. در 10 دسامبر، دادگاه عالی حکومت کرد که ایراد قانون اساسی ارائه دهندگان به قانون می تواند علیه گروهی از مقامات دولتی صدور مجوز پزشکی مطرح شود، اگرچه نه علیه قضات و کارمندان دادگاه های دولتی که ارائه دهندگان آنها را نیز به عنوان متهم در اعتراض خود معرفی کرده اند. قضات همچنین SB 8 را در حالی که پرونده در دادگاه‌های پایین‌تر ادامه دارد، باقی گذاشتند، حتی اگر این پرونده با سابقه دادگاه عالی کنونی مبنی بر ایجاد حق قانونی برای سقط جنین تا زمانی که جنین بتواند خارج از رحم زنده بماند، در تضاد است.

در 13 دسامبر، ارائه دهندگان از قضات خواستند تا به طور رسمی حکم خود را صادر کنند و پرونده را به قاضی منطقه ای ایالات متحده، رابرت پیتمن، بازگردانند، که در ماه اکتبر قانون را در یک تصمیم کوتاه مدت متوقف کرد که به سرعت توسط دادگاه محافظه کار ایالات متحده رد شد. تجدید نظر برای حوزه پنجم. در 16 دسامبر، دادگاه عالی رد شد درخواست ارائه دهندگان برای بازگرداندن پرونده به Pitman، در عوض بازگرداندن اختلاف به مدار 5.

مقامات صدور مجوز ایالتی سپس از دایره پنجم خواستند تا حکمی از دادگاه عالی تگزاس در مورد اینکه آیا مقامات قدرتی برای اجرای SB 8 دارند یا خیر. در عوض، آنها از دایره پنجم خواستند تا یک برنامه توجیهی برای آنچه که آنها توصیف می کنند تنظیم کند. مسائل باقی مانده در پرونده – برای مثال، اینکه آیا ارائه دهندگان حق دارند از مقامات صدور مجوز شکایت کنند. در 27 دسامبر، یک هیئت متشکل از سه قاضی دستوری را صادر کرد که در آن زمان استدلال شفاهی در مورد درخواست مقامات برای 7 ژانویه تعیین شد.

ارائه دهندگان به قضات می گویند که مقامات تگزاس «حق نیش دوم سیب را ندارند» به دیوان عالی کشور بازگشت در 3 ژانویه، مجدداً از قضات خواست تا مداخله کنند و به دادگاه تجدیدنظر دستور دهند تا پرونده را به قاضی پیتمن بازگرداند. هنگامی که دادگاه عالی قبل از بررسی دادگاه تجدید نظر، مانند این مورد، ارائه دهندگان ادعا کردند، رسیدگی می کند، تصمیم دیوان عالی عملاً جای حکم دادگاه بدوی را می گیرد. و در اینجا، ارائه دهندگان استدلال کردند، اکثریت دادگاه عالی موافقت کردند که پرونده ارائه دهندگان علیه مقامات صدور مجوز می تواند به جلو برود، بنابراین کاری برای حوزه 5 باقی نمانده است جز اینکه پرونده را به دادگاه منطقه بازگرداند.

ارائه دهندگان بر لزوم ورود دیوان عالی به دلیل “شرایط فوق العاده و فوری این پرونده” تاکید کردند. آنها تأکید کردند: «بیش از چهار ماه است که هزاران تن از تگزاسی‌ها نتوانسته‌اند از حق قانونی فدرال خود برای خاتمه بارداری خود استفاده کنند.» آنها خاطرنشان کردند، کسانی که می توانند این کار را انجام دهند، به ایالت های دیگر سفر می کنند و باعث عقب ماندگی در کلینیک های آنجا می شوند، در حالی که دیگران باید «برخلاف میل خود به بارداری و زایمان ادامه دهند». آنها از قضات خواستند تا درخواست خود را سریع پیگیری کنند و پیشنهاد کردند که مقامات تگزاس باید اعتراض خود را – که در غیر این صورت در تاریخ 3 فوریه (3 فوریه) انجام می شود – تنها ظرف دو روز ارائه کنند.

قضات به مقامات تگزاس دستور ندادند که سریع حرکت کنند، و مدار پنجم طبق برنامه در 7 ژانویه بحث شفاهی را شنید. اوایل این هفته، دور پنجم درخواست مقامات دولتی را پذیرفت درخواست حکم از دادگاه عالی ایالتی در مورد محدوده اختیاراتی که قانون ایالتی به آنها داده است. قاضی استفان هیگینسون با حکم دادگاه مخالفت کرد و شکایت کرد که دادگاه استیناف “فقط باعث تاخیر بیشتر، در واقع تاخیر بدون پایان مشخص شده” شده است.

قضات بعدازظهر پنجشنبه در یک حکم یک حکمی درخواست ارائه دهندگان را رد کردند و اطمینان حاصل کردند که دعوا در دادگاه عالی تگزاس باقی خواهد ماند و در آینده قابل پیش بینی به دادگاه منطقه فدرال باز نخواهد گشت. بریر مخالفت یک صفحه‌ای را نوشت که سوتومایور و کاگان به آن پیوستند و در آن توضیح داد که درخواست ارائه‌دهندگان را اجابت خواهد کرد زیرا حوزه پنجم دستورالعمل‌های دادگاه عالی را در نظر 10 دسامبر خود «نادیده‌گرفته است». بریر خاطرنشان کرد: «در نتیجه، یک ممنوعیت غیرقانونی 6 هفته ای سقط جنین در تگزاس همچنان به قوت خود باقی است – همانطور که برای بیش از چهار ماه بوده است.»

مخالفت اصلی اما از سوی سوتومایور بود. در یک نظر هفت صفحه ای که هر دو بریر و کاگان به آن پیوستند، سوتومایور از تصمیم حوزه پنجم برای درخواست حکم از دادگاه عالی تگزاس به عنوان “تلاش شفاف” برای جلوگیری از بررسی شایستگی چالش ارائه دهندگان انتقاد کرد. در واقع، او مشاهده کرد، یکی از قضاتی که استدلال شفاهی را در این پرونده شنیده بود، پیشنهاد کرد که دادگاه تجدید نظر می تواند “تا پایان ژوئن در این مورد بنشیند”، زمانی که دیوان عالی می تواند تصمیمی را صادر کند (در اصطلاح دیگر مورد سقط جنین معروف) نادیده گرفتن احکام شاخص خود در رو در مقابل وید و برنامه ریزی والدین در برابر کیسی. سوتومایور ابراز تاسف کرد، با رد درخواست ارائه دهندگان برای بازگرداندن فوری پرونده، دادگاه عالی “یک تاکتیک دیگر تگزاس را می پذیرد.” بنابراین، او ادامه داد، دادگاه منطقه فدرال “در رسیدگی به سردی غیرقانونی SB 8 در مورد مراقبت از سقط جنین، احتمالاً برای ماه‌های آینده، ناتوان خواهد ماند.” اگرچه همکاران او در اکثریت «ممکن است به گونه‌ای دیگر نگاه کنند»، او نوشت: «نمی‌توانم».

این مقاله بود ابتدا در Howe on the Court منتشر شد.

Write a comment:

*

Your email address will not be published.

logo-footer