Open/Close Menu وکیل | مشاوره رایگان | وکالت | وکیل آنلاین

اخبار SCOTUS
جمع کثیری از زنان که علائم حمایت از سقط جنین را در مقابل دادگاه عالی در دست داشتند

اعتراض طرفداران حقوق سقط جنین در مقابل دادگاه عالی در سال 2016. (رنا شیلد از طریق شاترستوک)

با گفتن قضات “تگزاس در بحران است” ، ارائه دهندگان سقط جنین ممنوعیت تگزاس برای تقریباً تمام سقط جنین در این ایالت را به چالش کشیدند. پنجشنبه به دیوان عالی کشور آمد، از دادگاه می خواهد تا در مورد اجرای اجرایی غیرعادی این قانون بدون اینکه منتظر بماند تا دادگاه تجدید نظر ایالات متحده برای حلقه پنجم ابتدا حکم نهایی را در این پرونده صادر کند ، تصمیم گیری کند. این درخواست درست سه هفته پس از آن صورت گرفت که دیوان عالی کشور در یک تصمیم 5-4 ، از جلوگیری از اجرایی شدن قانون خودداری کرد، در عوض پرونده را مجدداً به دادگاههای بدوی ارسال کنید. درخواست تجدیدنظر روز پنجشنبه به دنبال این است که روند رسیدگی در مدار پنجم سریع تر شود و قضات این سوال را مطرح کنند که آیا دعوی ارائه دهندگان می تواند به طور کامل پیش برود یا خیر. از دادگاه نمی خواهد در مورد اینکه آیا ممنوعیت سقط جنین به خودی خود مشروطه است ، تصمیم گیری کند.

قانون در قلب پرونده ، SB 8، یکی از چندین لایحه ضربان قلب است که توسط قانونگذاران جمهوری خواه در سراسر کشور به عنوان بخشی از تلاش برای لغو تصمیمات مهم دیوان عالی در رو علیه وید و برنامه ریزی والدین علیه کیسی، معتقد است که قانون اساسی از حق سقط جنین قبل از زنده ماندن جنین در خارج از رحم حمایت می کند. این معیار به طور معمول در حدود هفته 24 بارداری رخ می دهد. در مقابل ، SB 8 سقط جنین را در حدود هفته ششم بارداری ممنوع می کند. SB 8 برای دشوارتر کردن اعتراض به قانون در دادگاه ، افراد خصوصی را مأمور می کند که علیه هر کسی که سقط جنین را فراهم می کند یا “کمک می کند” یا “به آن کمک می کند” شکایت کند.

به دلیل مخالفت چهار قاضی-جان روبرتز ، قاضی و استفان برایر ، سونیا سوتومایور و النا کاگان-دادگاه در اول سپتامبر یک دستور دیرهنگام صادر کرد که درخواست اولیه ارائه دهندگان برای جلوگیری از اجرای قانون را رد کرد. اکثریت اقرار کردند که ارائه دهندگان “سوالات جدی” را در مورد نقض قانون از قانون اساسی مطرح کرده اند. اما اکثریت توضیح دادند که با این وجود ، دادگاه اجازه داد این قانون به اجرا درآید ، زیرا مشخص نیست که آیا مقامات ایالتی و فعال ضد سقط جنین که ارائه دهندگان سقط جنین به عنوان متهمان از آنها نام بردند “می توانند به دنبال اجرای قانون تگزاس باشند یا خواهند بود ”علیه ارائه دهندگان و در نتیجه ، آیا دادگاه می تواند در این مرحله از اختلاف مداخله کند یا خیر. پرونده به مدار 5 برگشت ، که علیرغم تسریع در پرونده ، قرار نیست حداقل تا 7 دسامبر استدلال شود.

روز پنجشنبه پرونده به دیوان عالی کشور بازگشت. ارائه دهندگان بر روی یک مانور رویه ای نسبتاً غیرمعمول که به عنوان certiorari شناخته می شود ، قبل از تصمیم گیری متکی بودند – درخواست از دیوان عالی کشور برای رسیدگی فوری به پرونده ، بدون انتظار برای صدور رأی توسط دادگاه تجدید نظر. در نقش کوین راسل برای SCOTUSblog توضیح داده شد در سال 2011 ، قضات چنین درخواستهایی را تنها چند بار ، اغلب به درخواست دولت فدرال یا حل مسائل مربوط به روابط بین الملل و اختیارات رئیس جمهور ، داده اند.

در ارائه پرونده خود در روز پنجشنبه ، ارائه دهندگان از قضات خواستند که وارد عمل شوند و به آنها می گویند که دادگاه تجدید نظر اساساً در حال حاضر تصمیم خود را در مورد موضوع اصلی پرونده اعلام کرده است. در پرونده های مدار پنجم ، ارائه دهندگان خدمات نوشتند ، “دادگاه های فدرال قادر به جلوگیری از اجرای ممنوعیت های قانونی دولتی نیستند.”

ارائه دهندگان پیامدهای قانون تگزاس را وحشتناک توصیف کردند. آنها به قضات گفتند که کلینیک های سقط جنین در تگزاس انجام سقط جنین را متوقف کرده اند و باعث شده است که برخی از تگزاسی ها به کلینیک های خارج از ایالت سفر کنند و تأخیر در این ایالت ها ایجاد شود. آنها پیشنهاد کردند که سایر تگزاسی ها مجبور به بارداری ناخواسته خواهند بود. آنها هشدار دادند که اگر این قانون به قوت خود باقی بماند ، سایر ایالت ها از این روش پیروی کرده و قوانین مشابهی را وضع خواهند کرد – نه تنها برای ممنوعیت سقط جنین ، بلکه احتمالاً در زمینه های دیگر ، مانند استفاده از اجرای خصوصی برای محدود کردن حقوق اسلحه. تأمین کنندگان می نویسند: “شدت شرایط و اهمیت فوق العاده س presentedال ارائه شده ، دخالت این دادگاه را” در حال حاضر ، “بدون انتظار برای رسیدگی های بیشتر در مدار پنجم” ضروری می کند.

این مقاله بود در ابتدا در Howe on the Court چاپ شدبه

logo-footer